Kamień ozdobny - Kamień od zawsze kojarzył się ludziom z solidnością, siłą i naturalnym pięknem. Ogromny wybór struktury, bogate wzornictwo oraz szeroka gama kolorystyczna przyczyniają się do tego, że kamień jest chętnie wybieranym materiałem w budownictwie. Stosuje się go zarówno w elewacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dużą popularnością cieszą się kamienie ozdobne za pomocą których udekorujemy „cztery kąty” według własnej koncepcji.
Kamienie ozdobne niekiedy nazywa się kamieniami półszlachetnymi. Są one wartościowe ze względu na swój skład. Ich cechę nadrzędną stanowi piękno — reprezentują kamienie ekskluzywne, dlatego też są wyznacznikiem niepowtarzalnego stylu i ponadczasowej klasyki. Wśród kamieni ozdobnych wyróżniamy między innymi: bursztyny, perły i korale pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. Jednak większą część kamieni szlachetnych i półszlachetnych stanowią minerały, do których zaliczamy: szafiry, rubiny, diamenty i szmaragdy. Rozpoznamy je po następujących cechach: połysk, twardość, przezroczystość i rzadkość występowania. Innymi przykładowymi kamieniami ozdobnymi są: piaskowce, łupki, kwarcyty, koralowce, dolomity czy grysy.
Kamienie ozdobne nie jedno mają imię

Kamień ozdobny - kwarcyt
Kwarcyt jako kamień ozdobny wykorzystywany jest również wewnątrz budynku, na przykład do aranżacji kominków, ścian czy blatów kuchennych. Elementy kamienne z kwarcytu odbijają światło i tym samym dodają pomieszczeniom ciepła, nastrojowości i niezwykłej magii. Efekt światłocienia można osiągnąć poprzez ręczne dopasowanie elementów, na przykład w postaci kwadracików czy prostokątów. Ciekawy efekt uzyska się, gdy części te będą miały nieregularny kształt — utworzy się efektywny cień przy jednoczesnym podświetleniu.Zobacz na video jak wygląda kamień elewacyjny
Imitacja łupanego kamienia
Interesującą propozycją wewnętrznej elewacji jest kamień ozdobny imitujący łupany kamień. Jego lekko porowata faktura oraz piaskowa barwa przypominają słoneczne i upalne lato. Kamień o takiej strukturze i tonacji z pewnością rozświetli wnętrze budynku.Kamień ozdobny dostępny jest w wielorakiej postaci. Bogactwo elementów wzorniczych (kwiaty, muszle, ślimaki, figury geometryczne, wzory kształty odzwierciedlające na przykład postaci ze Starożytnego Egiptu) nada każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i będzie stanowić dekorację pomieszczenia. Wskazuje się również na jego uniwersalizm — można go dowolnie formować, a także połączyć różne faktury przy aranżacji na przykład kominka. Niewątpliwie kamień ozdobny, choćby ze względu na różnorodność motywów dekoracyjnych, jest ciekawszą propozycją niż gładkie, chłodne ściany.