Kamień naturalny - Do aranżacji wewnętrznych oraz zewnętrznych elementów budynku mamy możliwość zastosowania przeróżnych materiałów — od sztucznych po naturalne modele, które zyskują coraz więcej sympatyków, doceniających zarówno ich walory estetyczne, jak i praktyczne. Piękno — jedna z cech kamienia naturalnego — nie budzi żadnych wątpliwości. Ponadto materiał ten, dostępny zarówno w różnorodnych barwach, jak i bogatej fakturze, jest wyrazem dobrego smaku i ponadczasowej elegancji.
Czym jest kamień naturalny? Występuje on pod postacią minerałów, skał bądź substancji stałych pochodzenia organicznego pojawiających się w przyrodzie. Do kamieni naturalnych należą między innymi: marmur, granit, piaskowiec, kwarcyt, trawertyn, dolomit, agglomarmur, łupek, radianz, bazalt czy onyks.
Kamień naturalny wytworem natury w Twoim domu

Funkcjonalność kamienia naturalnego
Istotną cechę kamienia naturalnego stanowi funkcjonalność, ponieważ wykazuje on różnorodność zastosowań: wewnątrz budynków (na przykład jako okładzina ścian, na schodach, blatach kuchennych i łazienkowych, posadzkach, kominkach czy parapetach) oraz na zewnątrz (na przykład obudowy okien, tarasy, balustrady, parapety, schody, elewacje oraz w ogrodzie: fontanny, rzeźby, donice, ławki czy baseny). Kamień naturalny doskonale harmonizuje z otoczeniem, nadając mu wyrazistości i niepowtarzalnego klimatu. Nadaje się do ułożenia w pionie i poziomie. Stwarza możliwości uformowania ciekawej kompozycji, dostosowanej do indywidualnego gustu, ze względu na bogatą strukturę, wzornictwo i kolorystykę.Zobacz na video jak wygląda kamień elewacyjny
Ozdoba na lata
Długowieczność — ważna cecha kamienia naturalnego sprawia, że wybiera się go chętnie jako materiał budowlany. Szczególnie wytrzymały jest granit, który doskonale wygląda nawet po kilku dziesięcioleciach użytkowania. Należy do kamieni uniwersalnych, mających zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków ze względu na wodoszczelność oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych.Kamień naturalny używany już w starożytnym Egipcie
Z kolei trawertyn często wybierany jest na materiał ozdobny. Należy do skał osadowych o jasno zabarwionej, porowatej strukturze. Posiada długą historię — używano go już w Starożytnym Egipcie do wyrobu na przykład posągów. Warto wspomnieć o jego przystępnej cenie, która przyczynia się do tego, że jest coraz częściej wybierany do wykańczania wnętrz.Innym przykładem kamienia naturalnego jest marmur, występujący w szerokiej gamie kolorystycznej — możemy wybierać spośród bieli, szarości, beżu, brązu, żółci, zieleni, czerwieni oraz czerni. Doskonale sprawdza się jako okładzina na podłogę, parapety, blaty i ściany. Mnogość wzorów marmuru przyczynia się do tego, że jest on często wybierany do wykończenia wewnątrz budynków zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w biurowcach.